Malá pivní rozmanitost v podání domácího řemeslného pivovaru DOMOWAR

16.06.2017

Milý čtenáři, milovníku sladového moku, dovol, abych ti ve zkratce představil některé naše produkty, které zřejmě budou tvořit hlavní pilíře našeho vaření.

Jelikož jsme opravdu malý ani ne mini ani ne mikro ale spíš pidipivovar, vážíme si každého zájmu o naše výtvory. Nikdo z nás není profesionál a tomuto řemeslu teprve přicházíme na kloub. Z toho důvodu nejsme schopni uvařit dvě identické várky piva a každá várka je tudíž originální.

Náš pivovárek se zatím díky technické nenáročnosti věnuje vaření svrchně kvašených piv. Rozdíl mezi svrchním a spodním kvašením je v použitém kmenu kvasnic a především v teplotě, při které pivo kvasí. Spodně kvašená piva kvasí při teplotách cca 7 - 13°C, což vyžaduje prostor s chlazením. Kdežto svrchně kvašená piva mohou kvasit v rozsahu teplot cca 18 - 24°C a to jak sám uznáš je možno v domácích podmínkách dosáhnout snáz. U těchto svrchně kvašených piv je patrný drobný rozdíl oproti klasickým českým ležákům, které jsou právě kvašeny spodně. Ale tento rozdíl určitě není na škodu. Jen u ortodoxních českých pivařů může vyvolat jisté negativní vnímání.

Teď už ale ke konkrétním pivům z naší produkce. Jako první bych ti rád popsal naši vítěznou PŠENKU. Jedná se o představitele velmi světlého pšeničného piva tzv. Weizenbier nebo Weissbier. Tato piva se k nám dostala z německy mluvících zemí, kde se těší velké oblibě. Vyznačují se velmi světlou barvou, hustou smetanovou pěnou a vůní připomínající banán a
hřebíček. Weizenbier je méně chmelený, a proto je chmel cítit jen ve vůni a ne v hořkosti.
Pro pivo jsme použili také infuzní způsob vaření, který je typický pro svrchně kvašená piva.

Dalším je náš DOMOWNIK. Zde jsme se snažili o svrchně kvašené pivo, které by mohlo konkurovat našemu klasickému českému ležáku. Použili jsme však kromě plzeňského, více sladů jako např. mnichovský a vídeňský. Ty mají vliv na barvu a také výslednou chuť, které dodávají větší sladovost díky většímu poměru nezkvasitelných cukrů. Toto pivo je vařeno klasickou dvourmutovou metodou, kterou využívají i pivovary vyrábějící typické ležáky.

A nakonec tu máme našeho HAVIŘa. Zde bylo v plánu uvařit polotmavé pivo. Neodhadli jsme však poměry karamelového sladu a vzniklo pivo, které má barvou spíš blíže ke tmavému. Proto název Haviř. Vyšší podíl karamelového sladu má však pozitivní vliv na chuť, ve které jsou patrné
karamelové až kávové tóny. Ve vůni dominuje nasládlé aroma s prvky karamele a kávy. Pivo je také vařeno dekokčně dvourmutovou metodou. Z první várky nám vyšlo 16° sváteční pivo, proto jsme změnili poměr sypání sladů, aby se piva dalo vypít více naráz a neusmrtilo to to každého po třetím vypitém půllitru :-)

H@ns 
vrchní sládek


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky